Китай е страна, обгърната от легенди и магии, така че едва ли е изненадващо, че китайските породи кучета притежават всички тези характеристики и дори повече. Продължавайте да четете, за да откриете кои произхождат от тази митична страна, като някои от тях може да ви изненадат!
В Китай, кучетата се смятат за символ на просперитет и богатство и първоначално са били отглеждани с цел охрана на манастири или за компания на монаси. Поради религиозните си корени много от китайските породи кучета се считат за свещени и повечето от тях нямат никакво външно влияние от породи от други страни – което е една от многото причини да имат напълно уникален външен вид, различен от всеки друг.
Китай е мистична страна, украсена с императорски лъвове пазители, за които се вярва, че осигуряват защита. Познати още като кучета фу – смята се, че тези "кучета" са повлияли на много китайски породи и поради това голяма част от тях приличат на умалени лъвове.
Може да се изненадате от някои от китайските кучета, попаднали в нашия списък – от Лхаса Апсо и Чау-Чау до по-редки породи.
1. Тибетски териер
Интересно е, че тибетският териер всъщност изобщо не е териер. Името му е дадено от европейски пътешественици, посетили страната, които считали, че породата прилича на териерите от родината. Наричано "свещеното куче на Тибет", то е било отглеждано, за да осигурява защита на древните тибетски манастири. Сега тибетските териери се радват на контакт с хора и са популярен избор за кучета терапевти.
2. Лхаса Апсо
Тази китайска порода кучета датира от преди хиляди години и първоначално е била използвана за защита на будистки манастири в Хималаите. Смята се, че Лхаса Апсо е една от най-свещените породи в Китай и е било разрешено да напуска страната само ако е била подарена от Далай Лама като символ на късмет и просперитет. Първата двойка е изпратена в САЩ като подарък на изследователя К. Сюидам Къттинг през 1933 г. и скоро целият свят се влюбва в нея.
3. Пекинез
Кръстено на старото име на “Beijing” – Пекин, пекинското куче датира от 700 г. пр.н.е. Според легендата, тези китайски кучета се считат за свити лъвове поради приликата им със статуите на кучетата Фу, разположени из страната. Първоначално е било позволено да бъдат притежавани само от кралски особи, а наказанието за кражбата им е било смърт. Тяхното самочувствие присъства в породата им и до днес и те със сигурност ще станат крал или кралица на вашия дом.
4. Чау-Чау
Чау-чау е друга порода, която следва традицията на китайските лъвски кучета. Чау-чау води началото си от XI в. пр.н.е. и е една от най-старите живи породи кучета в света днес. Дори са открити древни китайски артефакти, на които са изобразени тези могъщи представители. Първоначалното им предназначение е било да бъдат универсални селскостопански кучета, които са можели да ловуват, да пасат, да теглят и да охраняват.
5. Мопс
Често мнозина са изненадани да научат, че мопсът е китайско куче. Действителният времеви период, от който произхожда породата, не е ясен, но някои твърдят, че е още от времето на династията Хан преди повече от 2000 години. Мопсовете са били отглеждани като компаньони в манастирите и са били особено предпочитани от будистките монаси. Днес, поради любвеобилния си характер и клоунското си поведение, те са популярни другари в цял свят.
6. Тибетски шпаньол
Тибетският шпаньол е друга много стара китайска порода кучета и по същия начин като тибетския териер, всъщност изобщо не е шпаньол! Отглеждано в Хималаите преди близо 2500 години, това е било едно от кучетата пазачи в будистките манастири. Въпреки малкия си ръст, тибетският шпаньол е бил много умел в работата си – кучетата са седели високо по стените и са лаели, когато непознати се приближавали. Благодарение на своите корени може да очаквате от този представител да бъде внимателен и отличен защитник на вашия дом.
7. Китайски гребен
Известна с малкия си размер и необичайния си външен вид, тази китайска порода кучета всъщност трябва да се прослави с нещо друго – те са помогнали за предотвратяване на разпространението на черната чума по корабите, където са били вземани на плавания, за да убиват всички плъхове. Китайският гребен, наричан още качулат, се среща в две разновидности – изцяло покрит с козина и безкосмест, като интересното е, че последният е най-популярен! Забавен факт: Понякога ги наричат котешки кучета, защото обичат височините и катеренето точно като котките.
8. Тибетски мастиф
Смятан за най-скъпата порода кучета изобщо, тибетският мастиф често се възприема като символ на статуса в Китай. Впечатляващо голямо по размер, основното предназначение на това китайско куче е за охрана. Твърди се, че породата е защитавала Александър Велики и дори Далай Лама! Забавен факт: най-скъпото куче, продавано някога, е тибетски мастиф, който през 2014 г. е закупен за почти 2 милиона долара.
9. Ши цу
Това невероятно популярно малко куче датира от около 1000 г. пр.н.е. в Древен Китай, където са го отглеждали като кралски домашен любимец. Shih Tzu буквално се превежда като "малък лъв", което може би се дължи на легенда, която обгражда китайската порода кучета. Историята разказва, че Буда е имал малко Shih Tzu и един ден, когато е бил на път, разбойници са му направили засада с намерението да го ограбят и убият. За да защити собственика си, малкото куче се превърнало в огромен лъв и ги изплашило! През последните години любвеобилните им характери ги накараха да преминат от дворците на императорите до семейните дивани по целия свят.
10. Формозанско планинско куче
Родом от Тайван, формозанското планинско куче е едно от най-редките в списъка. В един момент, тази китайска порода кучета е била близо до изчезване поради липсата на усилия за опазването ѝ в комбинация с културата на хранене с кучета, въведена от Китайската националистическа партия през 1945 г. Днес чистокръвните породи са рядкост и са ограничени предимно в Тайван заради усилията за опазване, но има много смески, които се срещат в американските домове благодарение на спасителни схеми.
11. Китайско бойно куче
Тези ловни кучета от южната провинция Гуейджоу в Китай са друга китайска порода, която е застрашена от изчезване и днес в района са останали по-малко от няколкостотин. Кучетата Xiasi Quan са били уважавана порода, използвана предимно за лов и защита. Освен това се е вярвало, че те са талисмани, които ще донесат богатство и просперитет в домовете на собствениците им.