Много от често срещаните храни, както и някои нехранителни вещества, включително растенията, не може да се ядат от кучетата, тъй като са потенциално отровни. За някои от тях вероятно знаете, докато други може да ви изненадат.
Много храни, лекарства и растения, които са безопасни за хората, са токсични за нашите домашни любимци. Всъщност, някои обикновени домакински предмети дори може да бъдат животозастрашаващи за кучетата.
Съставихме това изчерпателно ръководство, за да научите кои храни са отровни за кучета, кои растения да избягвате, както и кои химикали винаги да държите далеч от обсега на вашия четириног приятел.
Какви храни не може да яде кучето?
Всички обичаме да черпим малките си любимци си с лакомства от време на време. Докато някои човешки храни са подходящи за тях в умерени количества, други трябва да се избягват изцяло. Вредните храни за кучета включват:
Някои плодове и зеленчуци
Много плодове и зеленчуци са добре за кучетата в малки количества, но може да представляват опасност, например задавяне, ако не се нарязват на малки парчета и не се хранят под вашето наблюдение. Въпреки това, следните храни трябва да се избягват, защото може да са много токсични, дори в малки количества:
- стафиди;
- султанини;
- грозде;
- лук;
- чесън;
- някои видове диворастящи гъби.
Други растения
Някои растения може да причинят токсичност при кучетата, ако се консумират в големи количества. Те включват:
- ревен (предимно листа);
- листа и стъбла на картофи;
- листа и стъбла на домати;
- ябълковите семки, черешовите костилки, костилките от кайсии, както и костилките от праскови носят малък риск, но могат да доведат до проблеми в храносмилателната система.
Други потенциално опасни храни за кучета
- ядки макадамия;
- орехи;
- шоколад;
- кафе;
- чай;
- алкохол;
- ксилитол – често се среща в някои видове фъстъчено масло и дъвки;
- тесто за хляб.
Кои химикали са вредни за вашето куче?
В дома ви има редица вещества, които може да навредят на вашето куче. Затова е важно да знаете кои са те, така че да може да държите домашния си любимец далеч от тях.
Много почистващи продукти са опасни за кучетата. Дръжте ги зад заключени врати и поставете детски заключващи устройства, особено ако имате любопитно куче. Има възможност някои химикали да доведат до леко стомашно разстройство, докато други може да причинят изгаряния на езика, устата и стомаха или дори да са смъртоносни.
Продуктите за борба с вредителите може да са изключително опасни. Например, има шанс някои от видовете отрови за плъхове да причинят тежко кървене и анемия при кучетата. Затова, ако използвате примамки за плъхове, мишки, мравки, хлебарки или охлюви, уверете се, че са поставени на места, до които кучето ви не може да достигне.
Никога не давайте на вашето куче лекарства, които не са предписани или препоръчани от ветеринарния лекар. Човешките лекарства, като ибупрофен, лекарства за настинка, против рак, антидепресанти, витамини, билкови продукти и хапчета за отслабване може да бъдат опасни за кучетата дори в малки дози. Дръжте всички лекарства на места, недостъпни за вашето куче.
Има много предмети, обичайни за всяко домакинство, които представляват опасност за кучетата. Някои от тях са токсични, докато други може да причинят стомашно-чревни проблеми. Такива са: стотинки (поради високата концентрация на цинк), нафталин, масла от потпури, омекотители за пране, препарати за съдомиялни машини, батерии, домашно приготвен пластилин, източници на топлина през зимата, като нагреватели за ръце и крака, цигари, смляно кафе и алкохол.
Автомобилните продукти, като масло, бензин и антифриз, трябва да се съхраняват на място, недостъпно за вашето куче. Внимавайте най-вече с антифриза (етилен гликол). Той може да привлече кучетата, а е смъртоносен при поглъщане. През зимата бъдете много внимателни, защото някои хора го използват по пътищата или при пълнене на охладителната система на автомобилите си. След разходка измийте краката на кучето си, в случай че някъде е стъпило върху такава течност.
Следвайте ветеринарните съвети и указанията на производителя, когато прилагате продукти против бълхи и кърлежи. Никога не използвайте продукти, предназначени за други домашни животни или видове, като се уверите също, че прилагате правилната доза. Предозирането може да доведе до неврологични симптоми или дори да бъде фатално, ако предназначението е за друг вид животно.
Прочетете внимателно информацията за продукта и следвайте инструкциите. Ако имате съмнения, консултирайте се с вашия ветеринарен лекар или производителя преди използване. Същото се отнася и за домашните препарати: следвайте указанията и дръжте домашните животни далеч от обработената област за периода, указан на опаковката.
При използване на торове, хербициди или инсектициди за градината или двора, също е наложително да следвате инструкциите на производителя и да държите кучето си далеч от обработената зона до пълното изсъхване на продукта. Съхранявайте тези средства на място, което то не може да достигне.
Внимавайте при работа с домакински продукти, които съдържат потенциално опасни за здравето вещества, като почистващи препарати, пестициди, бои и лакове. Имайте предвид и възможността за микробни и гъбични агенти в климатиците, въздуховодите и овлажнителите. Дръжте кучето си далеч от зоната на работа и осигурете добра вентилация. Някои продукти, като бои на основата на олово, линолеум и уплътнители, трябва да се използват с особено внимание поради съдържанието им на олово, а след това да се почистват обстойно. При признаци на отравяне у вашето куче, като повръщане, диария, загуба на апетит или гърчове, незабавно се свържете с вашия ветеринарен лекар.
Отровни растения за кучета
Ето и списък с отровни растения за кучета. Внимавайте, ако имате някое от тях около дома или в градината си, както и обмислете дали е добра идея да ги задържите.
Списъкът не е изчерпателен, но може да намерите допълнителна информация в „The Veterinary Poisons Information Service“ (VPIS). Въпреки че VPIS обработва само директни запитвания от ветеринари, а не от собственици на домашни животни, уебсайтът им предоставя доста полезна информация.
- алое вера;
- ябълка (семена);
- кайсия (костилка);
- есенен минзухар;
- череша (семена и увяхнали листа);
- нарцис;
- великденска лилия;
- слонски уши;
- английски бръшлян, отровен бръшлян, дяволски бръшлян и други видове;
- напръстник;
- мушкато;
- марихуана;
- нарцис;
- олеандър;
- ориенталска лилия;
- праскова (увяхващи листа и костилки);
- иглика;
- рододендрон;
- доматено растение (зелен плод, стъбло и листа);
- тис;
- амарилис;
- азалия;
- райска птица;
- клематис;
- циклама;
- евкалипт;
- индийски каучуков фикус;
- момина сълза;
- имел;
- нощенка;
- лук;
- спатифилиум;
- коледна звезда (ниска токсичност);
- монстера;
- тигрова лилия;
- фикус Бенджамин.
Ако имате опасения, че вашето куче може да е погълнало отровни растения, токсични храни или нещо друго, което е потенциално вредно, незабавно се свържете с вашия ветеринар за съвет и насоки.
Сега, когато знаете повече относно отровните храни за кучета, разберете кои лакомства са безопасни за тях чрез нашето ръководство хранене на кучета.