Вашият любимец - нашата страст
Хранителни алергии при котките

Хранителни алергии при котките

4 мин. четене

За щастие, истинските алергии са много редки при котките и често може да бъдат объркани с по-често срещаните (и не толкова тежки) хранителни непоносимости. Научете как да разпознаете дали котката ви има алергия и какво може да направите, за да я върнете към щастливата ѝ и здрава същност.

Какво представляват хранителните алергии при котките?

Хранителните алергии при котките често включват реакция към малко количество от дадена съставка в конкретна храна, като например – говеждо месо, млечни продукти или риба. Въпреки че често се диагностицират при по-млади котки, те може да се появят на всяка възраст, така че си струва да се проверят всички необичайни симптоми в която и да е възраст.

Хранителните алергии се установяват много трудно, защото не съществуват специфични тестове, симптомите обикновено не са специфични, а причинителите може да бъдат противоречиви.

Симптомите на алергии към дадена храна при котките често може да бъдат объркани с други заболявания. Затова е много важно да поискате съвет от ветеринарен лекар, преди да направите каквито и да било промени в диетата на котката си, за да сте сигурни, че наистина лекувате алергия, а не съвсем друго заболяване.

Какви са признаците и симптомите на котешката алергия?

Типичните симптоми на хранителни алергии включват:

  • кожни проблеми – сърбеж и зачервяване, оплешивяване или ожулвания на кожата, обикновено причинени от това, че котката се чеше;
  • повтарящи се ушни инфекции;
  • проблеми с космените топки, дължащи се на поглъщане на козина при чесане/прекомерно самообгрижване;
  • стомашно-чревни проблеми, включително повръщане и диария;
  • респираторни проблеми (макар че те са редки);

Въпреки че упоритото чесане може да е алергична реакция или да се дължи на прекалена грижа за себе си, то може да бъде причинено и от дерматит от ухапване от бълхи (реакция към слюнката на бълхите). Никога не се опитвайте сами да лекувате предполагаема алергия.

След като ветеринарният лекар изключи други заболявания, той вероятно ще препоръча да се направи експеримент с диета, за да се установи към каквоточно може котката ви да е алергична или да изпитва непоносимост. Тези опити трябва да се наблюдават отблизо от ветеринаря, за да се гарантира, че вашият любимец продължава да получава всички основни хранителни съставки.

Как ветеринарните лекари може да тестват за хранителни алергии при котки?

Ако вашият ветеринарен лекар подозира, че котката ви има алергия към котешка храна, вероятно ще препоръча пробен период с изключваща диета. В този случай, временно ще храните котката си с безвкусна, хипоалергенна храна, в която протеините в съставките са толкова малко, че не може (или много рядко) да предизвикат алергична реакция.

Диетата с елиминиране ще продължи за определен период от време в зависимост от симптомите на животното. Ако например има проблеми с кожата на котката, тя може да получи ограничена диета за период от 4 до 12 седмици, а понякога и за по-дълго време. Стомашно-чревните проблеми обикновено показват признаци на подобрение за по-кратък срок.

Докато котката ви е на изключваща диета, тя не трябва да яде нищо друго, а това означава никакви хапки или лакомства от когото и да е било в семейството, колкото и изкушаващо да е това! Котките, които живеят на открито или излизат навън, е най-добре да бъдат държани в затворени помещения по време на този опит, тъй като изяждането на случайни мишки няма да е от помощ.

Изисква се търпение и упоритост за спазване на диетата и понякога може да се случат грешки. В такъв случай, бъдете честни с вашия ветеринар, защото той трябва да е запознат с всички факти, включително и евентуалните откази за хранене с безвкусната храна.

След пробния период

В края на пробния период, вашият ветеринарен лекар ще прегледа котката ви, за да види как се справя и как се отразява новата диета. По-специално, ще иска да знае дали симптомите са отшумели, променили или са останали същите. Ако не е настъпило подобрение, има вероятност вашият домашен любимец да няма алергия към котешка храна и ветеринарният лекар ще обмисли каква друго може да е причината да не се чувства добре.

Ако е настъпило подобрение, това е добра новина за вас и вашата котка! Ветеринарят ще обсъди с вас какво следва, но в зависимост от специфичните проблеми на вашия приятел – това може да включва бавно повторно въвеждане на протеини в диетата му един по един и внимателно наблюдение на реакцията му. Ако симптомите се върнат, когато яде определена храна, може би сте открили виновника.

Тогава трябва да се намери друга, балансирана диета, в която да не се съдържа тази съставка и да се приложи в дългосрочен или краткосрочен план.

Понякога обаче нещата не са толкова прости и хранителната алергия на вашия домашен любимец може да се дължи на повече от един вид храна. Ето защо е толкова важно да се обърнете към ветеринарния лекар, а не да се опитвате сами да откриете проблема. Процесът може да е труден, но в крайна сметка си заслужава, когато вашият верен другар може да си хапва с удоволствие, без да се притеснява от неприятни последици!

Свързани статии:

Вредни вещества и отровни храни за котки

5 мин. четене

Причини за кашлица при котките