Как да забележим и лекуваме тревожността на котката?
Котките с тревожност от раздяла може да се окажат огромен проблем за техните собственици. Прочетете нашето ръководство, за да научите повече за тревожността на котките и как може най-добре да помогнете на домашния си любимец.
Животните може да се страхуват от много неща – силни шумове, фойерверки и дори от баня! Но когато става въпрос за котки, рядко чуваме за проблеми с тревожността. И все пак тя може да бъде голям проблем за много собственици, дори и да не знаят, че тя всъщност се случва. Точно както при хората, тревожността при котките може да се прояви по много различни начини и невинаги е толкова лесно да се разпознае, колкото обикновеното заболяване – няма кръвен тест за тревожност при котките! Прочетете нататък, за да научите повече за това какво кара котките да се тревожат и за някои методи за успокояване.
Може ли котките да имат тревожност?
Те може да страдат от безпокойство, точно както всички животни. Въпреки че те не могат да се изразяват с думи, те ще покажат, че страдат от тревожност, чрез различни признаци и симптоми, а често и чрез развитие на деструктивно поведение.
Много от признаците на тревожност при котките може да се тълкуват просто като лошо поведение, затова е важно да се опитате да забележите кога точно вашият домашен любимец започва да проявява признаци на проблем. Развитието на тревожност при тях често се предизвиква от много специфични събития, обекти или промени в рутината или околната среда. Възможността да идентифицирате точно кога са започнали проблемите, наистина ще помогне при избора на най-добрия метод за успокояване на вашата котка.
Признаци и симптоми на тревожност при котките
Тревожността на котката често води до развитието на деструктивни поведения, които тя ви може да не е показвала преди – това може да включва драскане по мебелите и драскане по завесите.
По същия начин натрапчивите поведения може да се превърнат в проблем за котките, страдащи от тревожност. Натрапчивото поведение е такова, което се повтаря отново и отново. То може да достигне до етап, в който вашият домашен любимец причинява на себе си или на нещо в заобикалящата го среда непреднамерена вреда като например постоянно оформяне на козината до степен, в която се появяват плешиви петна.
Други признаци и симптоми може да включват:
- неизползване на котешката тоалетна;
- промяна в настроението;
- скриване;
- агресия;
- увеличаване на звуците, които издава (прекомерно мяукане);
- промяна в апетита или теглото;
- следване на хората в къщата;
- повишена летаргия;
- повръщане.
Какво причинява безпокойството на котката?
Много различни фактори може да причинят тревожност на котката. Често те са подобни на това, което кара хората да се чувстват тревожни, например големи промени в ежедневието или средата. Събития като преместване в нов дом или въвеждане на нов член на семейството може да предизвикат такова чувство.
По същия начин много от тях може да станат тревожни, когато се отключи травма от тяхното минало. Ако сте осиновили котката си от приют, опитайте се да научите колкото е възможно повече за нейния произход и предишни грижи. Това ще ви помогне да избегнете поставянето на вашия домашен любимец в ситуации, които може да го накарат да се върне към някой травматичен спомен и да предизвикат тревожност. Котките, които са живели на различни места през живота си, са по-склонни да страдат от такова състояние. Съществува и връзка между котенцата, които не са били социализирани в ранна възраст, и повишената вероятност за развитие на тревожност.
Имайте предвид, че всяка промяна в ежедневието или средата на вашия домашен любимец може да предизвика тревожност. Невинаги е задължително това да бъде нещо толкова драматично, колкото преместването с котката в нов дом! Ако започнете нова работа и внезапно започнете да излизате от къщи по различно време, това може да бъде достатъчно, за да я разтревожи и да предизвика тревожност от раздялата.
Тревожност при раздяла на котките
Това е особено често срещано състояние при животни, които са били пренасяни в различни домове или са били обект на насилие в миналото. Тя обаче може да се развие при всяко домашно животно, независимо от неговия произход и минало.
Това се случва, когато котката проявява признаци и симптоми на тревожност, особено когато е отделена от своя собственик или от друго животно, с което е близка.
Котките с тревожност от раздяла натрапчиво следват своите стопани из къщата и изискват постоянно внимание. Те ще започнат да разпознават моментите, когато сте на път да напуснете къщата, и ще изпаднат в стрес – ще се скрият, ще се намръщят или ще изразят недоволството си на висок глас. Когато останат сами в къщата, те може да извършат някои разрушителни действия, към които обикновено не са склонни, като например да не използват котешката тоалетна или да отказват да се хранят.
Как да се справите с тревожността на котката и тревожността от раздяла с котката?
Признаците и симптомите често може да прикриват други заболявания, затова винаги посещавайте ветеринарния си лекар, за да се уверите, че няма някакви скрити заболявания. Когато те бъдат изключени, ветеринарният лекар може да диагностицира тревожността на вашия домашен любимец, като в този случай може да предпише лекарства или да препоръча определени техники за успокояване на котката.
Установяването на причината за тревожността на вашия домашен любимец е най-важната стъпка в откриването на най-добрия метод за нейното успокояване. Често обикновената промяна в обстановката или рутината на котката ви може да бъде ключ към успокояване на нейните тревоги.
За домашни любимци, страдащи от тревожност при раздяла, създаването на по-развлекателна среда за тях може да помогне за умственото им стимулиране (и разсейване!), докато вие сте извън къщата. Котешките катерушки с визуално стимулиращи гледки и различни играчки ще помогнат да задържите вашата космата приятелка заета, докато ви няма. Хранилките с пъзели също може да бъдат чудесна тактика за отвличане на вниманието.
Предлагат се и специфични продукти за успокояване на котки под различни форми, но на тях не бива да се разчита като на единствено решение. Те може да се използват под формата на спрей, дифузер и щепсел и освобождават феромони, имитиращи естествените котешки феромони, предназначени да успокояват животните. Те може да помогнат за успокояването на котката, но собствениците трябва да се опитат да идентифицират основната причина за тревожността, за да намерят най-доброто дългосрочно решение.