Вашият любимец - нашата страст
Прекомерно самообгрижване при котките: Причини и лечение

Прекомерно самообгрижване при котките: Причини и лечение

6 мин. четене

Прекомерната грижа от страна на вашата котка може да е реакция на промени в околната ѝ среда, с които тя трудно се примирява. Ето някои от най-често срещаните причини за прекалено самообгрижване при тези животни. 

Естествено е вашата котка да се стреми да поддържа козината си чиста, като понякога прекарва до 50 % от будното си време в самообгрижване. Но понякога поведението ѝ може да се превърне в прекомерно грижене за себе си. Разберете защо се случва това и какво може да направите, за да помогнете на любимеца си. 

Какво представлява прекомерната грижа при котките?

Прекомерното обгрижване се случва, когато котето ви започне да се почиства повече от нормалното – облизва козината си толкова много, че причинява възпаление на кожата, рани или косопад. В крайни случаи, може дори да започне да хапе участъци от кожата. Понякога ще забележите прекомерна грижа, увреждане на кожата или неравномерна козина в отделни участъци, но в други случаи може просто да откриете следи от прекомерна грижа, като например кичури косми зад дивана. 

Какви са причините за прекомерното самообгрижване при котките?

Двете основни причини за самообгрижване са поведенчески, когато го прави повече от нормалното – котката започва да се облизва прекалено като форма на облекчаване на стреса (известна също като психогенна алопеция), както и медицински – когато главният виновник за това са кожни алергии или кожни паразити.

Прекомерното самообгрижване като механизъм за намаляване на стреса

Възможно е да не сте наясно, но домашната среда може да стане много стресираща за вашата котка. Специфичните стресови фактори за котешката психика невинаги се регистрират в нашата човешка скала, но има вероятност те да предизвикат също толкова голям хаос, колкото и някои от нашите служебни спорове или спешна работа в последния момент. 

Най-голямата причина за стреса при котките са другите котки – домакинство с много или други в съседство. По природа тези животни са самотни същества и съжителството с други представители от техния вид може да бъде много стресиращо за тях. Често това не се проявява като агресия към другите котки и те може с удоволствие да се гушкат заедно у дома, но, от друга страна, възможно е вашата да се бори със стреса и да започне да прекалява с грижите за себе си. 

Някои от останалите най-стресиращи събития при котките включват:

  • преместване в нов дом;
  • нови мебели;
  • нов член на семейството;
  • нов график.

Преди да направите промяна в начина си на живот, помислете дали няма да се отрази на котката ви. Тези създания на навика първи ще реагират на нещо ново в живота ви. Същата тази любов към рутината обаче може да посочи пътя към методите за облекчаване на прекомерното ѝ самообгрижване. 

Прекомерното самообгрижване по медицински причини

Алергиите или паразитите може значително да променят графика и навиците, свързани с личната поддръжка на котката ви.
 

Въшки, бълхи, акари, кърлежи – тези почти невидими същества може да предизвикат силен сърбеж по кожата на вашия домашен любимец, което да доведе до втори проблем – прекалена грижа към себе си.

Ако смятате, че това е причината вашият другар непрекъснато да облизва козината си, обърнете се към ветеринарен лекар за съвет относно най-ефективното лечение. Статията ни за бълхите и кърлежите при котките ще ви запознае с причините и възможните решения спрямо тези досадни паразити.

Важно е обаче да имате предвид, че когато става въпрос за бълхи и кърлежи, превенцията е най-добрият ви съюзник. Спазвайте редовните превантивни процедури срещу бълхи, червеи и други паразити и вероятно ще избегнете проблема напълно.

Необходимо е, също така, редовно да третирате околната среда – 95 % от котките се заразяват с бълхи именно по този начин, така че управлението ѝ, както и третирането на самия домашен любимец, са от изключителна важност. 

Има ли породи, които са по-склонни към прекомерна грижа за себе си?

Има набюдения, че някои породи котки, като абисинската и сиамската, са по-склонни към прекомерно самообгрижване. Въпреки това, няма съгласие по въпроса доколко този тип поведение е разпространено сред тези породи. При подходящи условия, като например – промени в околната среда или кожна алергия, котките, независимо от породата, може да се грижат повече за личната си поддръжка, използвайки това като успокояващо средство. 

Какво представляват струпеите, предизвикани от прекомерна грижа при котките?

Ако котката ви се обгрижва прекомерно, тя може да лиже, дъвче или драска козината си до такава степен, че да увреди кожата и да предизвика дразнене и възпаление, в резултат на което да се появят струпеи. Обикновено това са малки и хлътнали лезии, които може да имат вид на надигнати подутини или груби петна по кожата на животното. Ако забележите нещо подобно, важно е да посетите ветеринарен лекар възможно най-скоро.

Защо моята котка си почиства корема толкова много?

Много от случаите на прекомерна грижа в областта на корема при котките са свързани с кожни проблеми или болки, но това често се дължи и на стрес или на скрит здравословен проблем. Тези, които страдат от нещо, наречено "психогенна алопеция", са склонни да се обгрижват повече от нормалното или да изскубват козина от определена част на тялото си, например от корема. 

Накрая, необходимо е да се отбележи, че прекомерното облизване на коремната област е често срещан признак на болка при котките, особено при такива, които изпитват дискомфорт в пикочния мехур (например при котешки идиопатичен цистит). Ето защо е много важно винаги да посещавате вашия доверен ветеринарен лекар, ако вашата често облизва тази област от тялото си.

Нормално ли е котката ми да почиства прекалено много задните си крака?

Не е необичайно да си почиства прекалено много задните крака, но е важно да се открие причината за това, тъй като обикновено сочи към скрито заболяване. Ако това поведение на вашият любимец се превърне в постоянно, непременно се консултирайте с ветеринар, защото той ще може да определи причината и да препоръча подходящо лечение.

Прекомерно самообгрижване или косопад?

Плешивите петна по козината са често срещан признак за прекомерна грижа за себе си при котките. Това обаче не е единствената причина козината на вашия любимец да не е толкова гъста, колкото е била преди. 

Друга възможна причина е състояние, наречено алопеция или косопад. Нездравословен хранителен режим или дори хормонален дисбаланс може да доведат до загуба на част от гладката им козина. Вашият ветеринар ще може да диагностицира състоянието, да разбере какво го причинява и да препоръча начини за лечението му.

Каквато и да е причината за промяната в поведението на котката ви, разрешаването на проблема с прекомерното самообгрижване може да отнеме време. Затова, бъдете търпеливи, работете в тясно сътрудничество с вашия ветеринарен лекар и съвсем скоро козината ѝ ще се върне към нормалното си състояние.