Вашият любимец - нашата страст
джинджифилова котка на легло

Контролен списък за здравето на котката

7 мин. четене

Като любящ собственик на домашен любимец, вие със сигурност искате най-доброто за вашата котка, а всичко започва с това да се уверите, че тя е възможно най-щастлива и здрава.

Списък за проверка на здравето

Всеки месец трябва да се превръщате във "ветеринар" и да извършвате внимателен преглед на котката си, за да се уверите, че всичко е наред. Следвайки нашия контролен списък, имате възможност да забележите необичайни признаци още в ранен стадий, което означава, че може да потърсите лечение възможно най-скоро, ако е необходимо. Това не само ви помага да поддържате котката си в отлично състояние, но и ви позволява да прекарвате повече качествено време с вашия котешки приятел.

Състояние на тялото

Когато се грижите за котка, трябва редовно да правите оценка на телесното ѝ състояние. Когато я погалите, трябва да може лесно да усетите ребрата ѝ – в зависимост от породата или дължината на козината – понякога дори да може да ги видите, само с леко покритие от мазнини.

Когато се гледа отгоре, талията им трябва да е добре очертана като пясъчен часовник, а коремчето им трябва да има съвсем лека мастна подложка.

1. Уши

Ушите им са много деликатни и чувствителни, затова трябва да се третират внимателно. Те винаги трябва да са чисти, без гъст или восъчен секрет, и не трябва да има зачервяване, сърбеж или неприятна миризма. Ако котката ви има тънък косъм или бели върхове на ушите, помислете дали да не ги намажете със слънцезащитен крем, за да ги предпазите от слънчево изгаряне (което може да доведе до рак на кожата) в горещи или слънчеви дни.
Ако котката ви започне да държи главата си на една страна, да търка лицето си в повърхности повече от обичайното или постоянно да клати глава, заведете я на ветеринар за обстоен преглед на ушите и обща проверка на здравето ѝ. Никога не проучвайте ушите ѝ си сами и не вкарвайте нищо вътре – това може да доведе до допълнителни увреждания, а вие не искате това.

За по-задълбочена информация за това как да се грижите за ушите на котката си, вижте нашата страница за проблеми с ушите на котката.

2. Очи

Очите трябва да са светли и ясни, без признаци на секрети, зачервяване или болезненост. Вашият домашен любимец не бива да примигва или да избягва светлината, а ако изведнъж започне да се блъска в предмети, заведете го на ветеринарен лекар за преглед.

3. Нос

Носът на котката ви трябва да бъде мек и леко влажен при допир. Образуването на корички, кървенето, секретът и прекомерното кихане са признаци, че нещо не е наред с него, затова я заведете на ветеринар за преглед.

Освен това, ако очите им са леко хлътнали, също е важен признак, тъй като те са предразположени към грип.

4. Уста

Котките с лош дъх не са приятна компания, но миризливият дъх може да показва и скрит проблем с храносмилателната система или бъбреците. По-често обаче това е признак на бактериален растеж или плака по зъбите и венците, които, ако не се лекуват, може да доведат до кариес и заболяване на венците, а понякога и до проблеми с органите.

Зъбите трябва да са бели или кремави, без излишен зъбен камък, който изглежда наслоен и кафяв. Венците трябва да са здрави и розови (или черни в зависимост от пигментацията на кожата) и със сигурност не трябва да са зачервени, подути или кървящи. Следете за лош дъх, прекомерно слюноотделяне, липса на апетит, драскане с нокти по устата и изпускане на храна – това са все признаци, че нещо не е наред. Помолете вашия ветеринар да почисти зъбите на котката ви при всяко посещение, но в най-добрия случай трябва да миете зъбите ѝ два пъти дневно със специална паста за зъби. Вашият ветеринарен лекар може да ви препоръча такава.

5. Кожа и козина

В зависимост от пигментацията на кожата, тя ще бъде розова или черна и не трябва да има признаци на образуване на корички, сърбеж, лющене, черни или бели петна, инфекция или възпаление. Козината трябва да е гъста (въпреки че някои породи имат по-тънка козина от други) и лъскава, без накъсани косми, плешиви петна, пърхот или бълхи. Котките също може да страдат от котешко акне – може да е изкушаващо за вас или за котката ви да се погрижите за него, но се въздържайте и вместо това се обърнете към ветеринарния си лекар.

Котката се скубе през цялата година, но обикновено повече през лятото и есента, така че е полезно да ѝ създадете навик за редовно сресване от ранна възраст – и да разполагате с добра прахосмукачка! Бълхите и кърлежите може да бъдат често срещан проблем – нашата страница за лечение на бълхи и кърлежи при котките ще ви помогне да държите досадните паразити настрана.

Освен насекомите има и много други фактори, които може да повлияят на кожата и козината на котката ви. Вижте нашата страница за кожни проблеми и косопад при котките за подробна информация.

6. Нокти

Ноктите може да бъдат черни или бели и трябва да са гладки – грубите или лющещи се нокти може да изискват посещение при ветеринар. За да проверите ноктите на котката си, леко натиснете възглавничките на лапите ѝ, така че те да се покажат напълно. Не забравяйте да проверите и ноктите на палците, които се намират от вътрешната страна на крака, точно над лапата. При някои котки те са само на предните крака, при други – на предните и задните, а трети изобщо нямат такива!

Трябва да прегледате и лапите ѝ, докато преглеждате ноктите ѝ, за да се уверите, че и те са чисти и здрави. Ако имате котка, която излиза и навън, трябва редовно да почиствате лапите ѝ, особено през зимата, тъй като антифризът може да бъде токсичен за котките, ако те стъпят в него и после го изядат, докато се почистват.

Храносмилане

Котките може да бъдат капризни в храненето – това е така, защото боледуването им отнема много усилия, така че те се опитват да го избегнат на всяка цена! Съвсем нормално е от време на време те да повръщат храна или да изкашлят топка косми, но като цяло не бива да има повръщане или нежелание за хранене.

Ако се грижите за котки, следете апетита им и внимавайте с какво ги храните както вие, така и всички останали членове на семейството. Ако правите някакви промени в диетата, правете ги постепенно в продължение на 7-10 дни и обръщайте внимание на всякакви възможни промени в изпражненията на котката. Те трябва да бъдат с равномерен кафяв цвят и твърда структура, без наличие на кръв и слуз. Промените в апетита или храносмилането може да са напълно нормални, но никога не приемайте факта, че котката ви е просто капризна – посъветвайте се с ветеринарния си лекар, за да се уверите в това.

Дишане

Котките не дишат с отворена уста като кучетата, така че всеки признак на задъхване, хрипове или кашлица трябва да бъде изследван от ветеринарен лекар възможно най-скоро.

Жажда

Котките са умни същества и ще намерят начин да утолят жаждата си от някои необичайни източници, като например капещ кран или дори локва. Така че не се притеснявайте твърде много, ако ви изглежда, че здравата на вид котка не пие толкова много вода.
Въпреки това, независимо дали котката ви е домашна или дворна, винаги се уверявайте, че имате на разположение купичка с прясна и чиста вода. Ако тя стане много жадна изведнъж или започне да пие повече от обичайното, без да има допълнителна активност, това може да е признак на скрит медицински проблем и трябва да се обърнете към ветеринарния си лекар.

Отношение

Отношението на вашия домашен любимец може да ви каже много! Поведението ѝ често е показател за това как тя се чувства, така че ако е зле, вероятно ще го видите и по езика на тялото ѝ. Например, ако тя ви спи повече от обичайното или изглежда по-тиха и по-малко игрива, това може да означава, че не е добре.

Лошото състояние на котките може също така да ги отблъсква от общуване с хората, да започнат да уринират на необичайни места и понякога да изглеждат необичайно агресивни без причина. Те обаче умеят много добре да прикриват заболяванията си, така че обръщайте внимание на всички необичайни промени и говорете с ветеринарния си лекар, ако имате някакви притеснения.

Свързани статии: