

Да доведете у дома ново кученце е изключително вълнуващ момент, който никога няма да забравите! Въпреки че има много неща, които трябва да научите, едно от първите неща, които ще искате да го научите веднага щом стъпи в дома ви, е да ходи до тоалетна на правилното място.
Скоро ще откриете, че кученцата пишкат често – понякога до 12 пъти на ден! Ваша задача е да разберете кога има нужда да излезе и да го научите какво да прави, когато стигне навън. Продължете да четете, за да разберете как да приучите кученцето си към хигиенни навици, както и как да разпознавате предупредителните знаци, когато природата зове.
Колко време отнема приучаването към хигиенни навици?
Приучаването към хигиенни навици може да отнеме между четири и шест месеца, докато кученцето се научи да ходи до тоалетна навън, но това зависи от неговия размер, възраст и способност да учи. Някои кученца възприемат бързо – само за няколко седмици, докато при други процесът може да отнеме повече време, дори до една година.
Как да разберете кога вашето кученце има нужда да отиде до тоалетна?
Обикновено може да познаете, че кученцето „иска да излезе по нужда“, когато започне да се оглежда тревожно, да ходи в кръг и да души подходящи ъгли в търсене на място – това е сигналът ви да го изведете навън! Спокойно го заведете до определеното място за тоалетна.
Изчакайте толкова дълго, колкото е необходимо – понякога кученцата се разсейват от вълнението на заобикалящата среда, независимо колко много им се е искало да отидат.
Как да приучите кученцето си към хигиенни навици?
Когато обмисляте как да приучите кученцето си към хигиенни навици, е важно да следвате тези стъпки:
- водете кученцето до тоалетната веднага след събуждане и след хранене или пиене на вода;
- определете зона за тоалетна, за да му помогнете да разпознае къде трябва да отиде;
- след като си свърши работата, наградете го с лакомство и много похвали;
- давайте му много възможности да отиде до тоалетна – поне на всеки два часа;
- не го наказвайте за инциденти – наказанията могат да забавят обучението. Вместо това, поддържайте положителен подход;
- бъдете последователни – инциденти ще се случват, но ако се придържате към рутината, вашето кученце скоро ще бъде напълно обучено.
Значението на определена зона за тоалетна
Когато планирате как да приучите кученцето си към хигиенни навици, идеалният вариант е то да разбере разликата между „игровата“ зона на градината и „тоалетната“. Може да му помогнете, като оградите определена част и я покриете с дървесни стърготини. Това ще я направи да изглежда и мирише различно от останалата площ от двора, така че кученцето ви скоро ще се научи да я разпознава.
Повечето кученца предпочитат да ходят на естествена настилка вместо бетон или плочки. Дървесните стърготини или тревата им предоставят среда, където могат да помиришат собствения си аромат от предишни маркировки. Най-важното при това обучение е да поддържате зоната чиста, като почиствате отпадъците всеки ден, за да ги насърчите да се връщат на същото място. Останалите отпадъци може да ги отблъснат и те да започнат да търсят друго място.
Не носете кученцето навън
Опитайте се да не носите кученцето, когато го извеждате до тоалетната. Оставете го да ходи само – това ще му помогне да стимулира пикочния мехур и червата, както и да изгради увереност в заобикалящата го среда.
Последователността е ключова
След като определите зона за тоалетна, водете кученцето си там редовно и го награждавайте. В случай че души наоколо, но не прави нищо, бъдете търпеливи – може да се наложи да изчакате малко. Ако все пак не се облекчи, върнете го вътре и го наблюдавайте внимателно през следващите пет минути. Забележите ли признаци за нужда да излезе, изведете го отново навън.
Добра идея е по време на обучението да въведете команда като „бързо“ или „хайде“, докато кученцето ходи до тоалетна. Така по-късно ще може да използвате тази команда, за да го насърчите да ходи, когато сте на ново място.
След като приключи и сте го наградили, изведете го от тоалетната зона и поиграйте с него малко, преди да се върнете вътре.
През първите няколко седмици вашата мисия е да го извеждате веднага след събуждане, след ядене или пиене, както и на всеки 30 минути по време на игра. Поощрявайте го с команда и награди за правилното поведение.
Как да се справите с инциденти?
Инциденти у дома ще се случват, особено в началните етапи на обучението. Ако кученцето се изходи вътре, запазете спокойствие и не правете проблем – това е част от учебния процес.
Ако намерите локва или друго замърсяване, независимо дали сте били там, когато се е случило, просто го почистете без да обръщате внимание на кученцето. Най-добре е да го направите, когато то не гледа.
Никога не се ядосвайте и не викайте – несправедливо е да го наказвате за нещо, което му е естествено. Хванете ли го в момента на действието, спокойно го заведете навън до зоната за тоалетна, за да завърши там. Почистете мястото вътре с неутрализиращ спрей, за да премахнете миризмата, която може да свърже с тоалетна зона. Колкото повече усилия вложите, толкова по-бързо ще напредне.
Обучение с клетка
Един от методите, който може да опитате, е приучаването с клетка – особено полезен нощем. Докато са с майка си, кученцата се научават да не замърсяват мястото за сън, а клетката продължава този урок.
Тя насърчава задържането за по-дълго, но това работи само ако я използвате за кратки периоди, за да не предизвикате дискомфорт.
Специфики при малките породи
По-малките породи като ши-цу, дакел, малтийска болонка и мопс може да бъдат по-трудни за приучаване, защото имат по-малки пикочни мехури и по-бърз метаболизъм.
Затова ги извеждайте по-често – особено след събуждане, хранене и игра. Това ще ускори обучението и ще им помогне да усвоят хигиенните навици по-бързо.
Ако сте купили кученце от развъдник, където вече е започнат процесът на приучаване, продължаването на обучението би трябвало да е сравнително лесно. В случай че вашето кученце не е имало установен домашен режим, може да се наложи да го извеждате по-често, а самият процес да отнеме повече време, докато се научи какво се очаква от него.
Често извеждане
Задължително извеждайте кученцето веднага след събуждане, след хранене или пиене, както и след време за игра. Най-добре е да му осигурявате възможност да „се справи правилно“ възможно най-често. Стремете се да го извеждате на всеки 30 минути през деня, за да насърчите правилното поведение и не забравяйте да го възнаграждавате.
Комбинирайте обучението за тоалетна с това за сън
Ако е възможно, комбинирайте обучението за тоалетна с това за клетка и изграждането на режим на сън. През първите седмици кученцето все още ще се налага да излиза навън през нощта. Използвайки този тип обучение, е по-малко вероятно да замърсява зоната, в която спи, което означава и по-редки нощни разходки.
Големите кученца обикновено имат нужда от 1-2 допълнителни разходки през нощта, докато при по-малките породи може да се наложат по-чести извеждания, докато пораснат. Опитайте се да не привличате твърде много вниманието му по време на нощните разходки – направете процеса възможно най-кратък и функционален, след което го върнете обратно в леглото.