На никого не му е приятно да мисли, че кучето му има глисти, но в това няма нищо необичайно – всъщност вашето куче или кученцето вероятно ги е имало в определен момент от живота си!
Повечето кученца всъщност се раждат с глисти, които се заразяват от майчиното мляко, докато при други – те се получават от бълхите или от околната среда. Ако кученцето или кучето ви има глисти, няма нужда да се притеснявате – вашият ветеринарен лекар може да ви помогне с лечението. Ако то се извърши бързо, неговото здраве изобщо няма да бъде застрашено.
Видове глисти при кучетата
Съществуват много видове глисти, които може да има вашето куче, но някои са по-често срещани от други. Те обикновено имат различни симптоми, така че просто внимавайте за нещо необичайно – особено в изпражненията му – в случай че става въпрос за глисти.
- кръгли червеи;
- лентовидни червеи (тении);
- анкилостоми;
- белодробни червеи;
- дирофиларии.
Съставихме списък на някои от най-често срещаните видове глисти при кучетата, начините на заразяване и появата им.
Симптоми на глисти при кучетата
Невинаги е лесно да се открият глистите, така че не се притеснявайте, ако сбъркате – ако не сте сигурни дали това са глисти, или не знаете точно какъв вид са те, вашият ветеринарен лекар с удоволствие ще прегледа кучето ви, за да установи дали има проблем. Редовните прегледи ще дадат възможност на ветеринаря да забележи всички потенциални здравословни проблеми на кучето и да помогне за тяхното разрешаване, преди да са станали сериозни. При всички случаи трябва да направите консултация, преди да се опитате сами да формулирате каквото и да било лечение, за всеки случай, ако се отнася за различен проблем.
За да знаете за какво да внимавате, признаците на глисти при кучетата включват:
- червеи в изпражненията, повърнатото или по дупето на домашния ви любимец;
- слабост и депресия;
- диария или повръщане;
- загуба на тегло въпреки добрия апетит;
- необичайно подут стомах.
Силното повръщане, загубата на апетит и депресията може да са резултат от голямо натоварване, което причинява запушване на червата (което обикновено се наблюдава при кученцата).
Проблемите с кашлицата и кървенето, наред с различни други признаци, може да подсказват за наличие на белодробен червей.
Лечение и профилактика на глисти при кучетата
Вашето кученце би трябвало вече да е без червеи, ако е дошло от реномиран развъдник или спасителен център, тъй като преди да дойде у с вас, то вече е било обезпаразитено. Съхранявайте на сигурно място документите, в които е описано лечението против глисти, и попитайте ветеринарния лекар как да продължите програмата. Ако следите лечението на вашия домашен любимец и проверявате за симптоми, вероятността той да се разболее от глисти значително намалява.
Трябва да следите не само кученцата, възрастните кучета също се нуждаят от обезпаразитяване, тъй като може да се заразят по време на приключенията си! Помолете ветеринарния си лекар да ви осигури препарат за обезпаразитяване и да ви предостави повече информация за това какви са симптомите на глисти. Той може също така да ви каже колко често кучето ви се нуждае от обезпаразитяване, за да може да си създадете рутинна процедура.
Понякога, ако има подозрение, че кучето ви може да има глисти, ветеринарният лекар ще поиска проба от изпражненията. Това е необходимо, за да може да я разгледа под микроскоп за следи от яйца на глисти.
Ако кучето ви придружава в чужбина по схемата PETS, има някои задължителни протоколи за обезпаразитяване, така че е добре да проверите преди да заминете! Попитайте ветеринарния си лекар за тези протоколи преди планираното пътуване, за да сте сигурни, че сте готови за пътуването. Научете повече за това как да пътувате безопасно с кучето си в самолет с помощта на нашето лесно за следване ръководство.
Кучешки глисти и хора
Понякога кучешките глисти може да бъдат предадени на хората или да се разпространяват от куче на куче чрез изпражненията. Ето защо винаги е добре да изхвърляте изпражненията, когато домашния ви любимец ходи до тоалетна навън. Това ще помогне за предотвратяване на повторна зараза, а също така ще предпази и неговите другарчета за игра.
Въпреки че е изкушаващо за тях, опитайте се да не позволявате на кучето си да яде охлюви и калинки. Заразяването на хората е рядко срещано, но за по-сигурно, винаги предприемайте подходящи хигиенни мерки, като например да се уверите, че децата си мият ръцете след игра с вашия домашен любимец.
Като цяло, кучешките глисти обикновено не са повод за притеснение – стига да ги хванете и лекувате навреме, кучето ви ще бъде щастливо както винаги!