Вашият любимец - нашата страст
Кафяво коте излиза от клетка с бяла котка

Какво трябва да знаете за ваксинирането на котки и котенца?

5 мин. четене

Като отговорен собственик на котка е важно да сте наясно с актуалните ваксинации на котето си, за да го предпазите от редица заболявания. Прочетете повече за това кога да ваксинирате котката или котето си и какво да очаквате от това.

Имунизациите са жизненоважни за тях, за да ги предпазят от често срещани болести и да ги поддържат здрави. Освен това те са важно условие за настаняване в повечето реномирани развъдници и са задължителни, ако искате да пътувате в чужбина с Вашата котка или котенце.

Ваксините за котки може да се разделят на два различни вида – основни и допълнителни. Основните се препоръчват за всички котенца, а неосновните се поставят в зависимост от индивидуалния риск за всяка отделна котка. Обсъдете с Вашия ветеринарен лекар кои ваксини са най-подходящи за Вашия домашен любимец.

Как действат котешките ваксини?

Целта на ваксините е да имунизират котката срещу определени заболявания. Те ще помогнат на имунната ѝ система да разпознае определени вируси и да започне да се бори по-бързо с инфекцията, преди болестта да се е проявила.

Кои са основните ваксинации за котки?

Основните ваксинации са тези, които се препоръчват за всички котки. Те са предназначени да предпазят Вашия домашен любимец от някои много сериозни заболявания, затова е много важно да я ваксинирате срещу тях възможно най-скоро.
Имунизирайки котката си срещу тези основни заболявания, вие може да помогнете и за защитата на другите котки, живеещи в обкръжението Ви, като помогнете за създаването на "стаден имунитет". Колкото повече екземпляри са ваксинирани на едно място, толкова по-трудно е за вирусите да се установят в популацията. Ако обаче твърде много от тях не са ваксинирани, тези вируси стават по-опасни за всички котки, живеещи на едно място.

Имунизациите за котенца включват:

1.Вирус на котешката панлевкопения (котешки инфекциозен ентерит или котешки парвовирус)

Това е силно заразен вирус и често може да бъде фатален, особено за малките котенца. Най-често срещаните симптоми са повръщане, диария, треска, обезводняване (дори ако продължават да пият), загуба на апетит и по-рядко неврологични признаци, свързани с мозъчни увреждания.

2. Котешки калицивирус

Този вирус причинява котешки грип (кихане, секреция от носа, язви в устата и прекомерно слюноотделяне). Засегнатите котки може да не желаят да се хранят и да имат температура.

3.Котешки херпес вирус

Този вирус също причинява котешки грип, треска, кихане и секреция от носа, както и язви на очите. Хроничната инфекция може да доведе до заболявания на носа.

Кои са допълнителните ваксинации?

Вашата котка се нуждае от допълнителни ваксинации, ако по някаква причина е изложена на риск от заразяване и се нуждае от допълнителна защита. В Обединеното кралство това може да включва котки, които имат достъп до открито пространство или са в контакт с други котки, които излизат на открито.

Други причини може да бъдат, например ако смятате да развъждате котките си или ако планирате да пътувате в чужбина с тях.

Допълнителните имунизации на котенца включват:

1.Вирус на котешката левкемия

FeLV се разпространява чрез близък контакт и може да причини ракови заболявания, анемия, повръщане и диария. В Обединеното кралство тази имунизация е силно препоръчителна заедно с основните ваксини за всяка котка, която има достъп до външна среда или е в контакт с котки, които излизат навън.

2.Бяс

Ваксинацията срещу бяс се изисква за домашни любимци, които пътуват в чужбина в рамките на схемата за пътуване с домашни любимци.

Кога трябва да ваксинирам котето си?

Повечето ваксинации е най-добре да се поставят на котето, още докато е малко, и Вашият ветеринарен лекар ще ви помогне да направите график за ваксинация. Вашето коте трябва да бъде имунизирано срещу основните сериозни заболявания веднага щом порасне достатъчно. Тези ваксини ще го предпазят, докато расте, а с бустерни ваксини – и в периода на зряла възраст.

Необходими са две инжекции в рамките на 3-4 седмици, започвайки от осмата седмица на котето. Консултирайте се с ветеринарния си лекар за по-точни подробности, тъй като времето може да варира в зависимост от използваната ваксина и рисковия профил на Вашия домашен любимец. След като котето премине пълния курс на ваксинация, силно се препоръчва да планирате редовни бустерни инжекции, за да му осигурите устойчив имунитет.

Какво се случва по време на ваксинацията на моята котка?

Вашият ветеринарен лекар ще я прегледа, за да провери дали в момента не се бори с някаква инфекция. След като той се увери, че тя е в подходящо здравословно състояние за ваксинация, процедурата може да започне. Някои ваксини се комбинират в една инжекция, докато други се поставят поотделно. Мястото, избрано за поставяне на имунизацията, обикновено е в областта на шията, но може да се сложи и на други места.

Гарантират ли защита ваксините за котки?

Въпреки че ваксинациите не може да предотвратят напълно инфекцията, ако котката ви е била изложена на прекомерен контакт с определен вирус или заболяване, всяка инфекция, която тя може да хване, вероятно ще бъде по-лека и вероятността тя да разпространи инфекцията сред други котки ще бъде по-малка.

Ваксините за котки осигуряват ли незабавна защита?

В зависимост от ваксината може да има известно забавяне на ефективността. Така че, ако се налага да оставите котката в развъдник или обмисляте да я вземете в чужбина, уверете се, че сте се информирали добре и знаете предварително кои от тях са необходими.

Нуждаят ли се от ваксинация домашните котки?

Въпреки че те може да не прекарват дните си на открито, все пак е възможно да имат контакт с външния свят в някакъв момент. Всичко, от което се нуждае една котка, за да се измъкне навън, е врата, оставена отворена за малко по-дълго време. Освен това други котки или домашни любимци, които посещават дома, може лесно да бъдат носители на болести. Ето защо ваксинациите са необходими и за котките, живеещи в домашни условия.

Странични ефекти от имунизацията на котки

Ваксинациите са безопасни за повечето котки. Въпреки че е възможно да се появят странични ефекти, те са много редки. Ваксините стават все по-надеждни и безопасни, но винаги е добре да наблюдавате котката си след посещението при ветеринарния лекар.

Някои от страничните ефекти от имунизацията, за които се съобщава, са:

  • подуване около мястото, където е поставена ваксината;
  • летаргия;
  • лека треска;
  • намален апетит;
  • кихане или кашлица.

Когато се появят, тези симптоми трябва да продължат само няколко дни. Ако забележите, че котката ви се чувства зле след такава манипулация, свържете се с ветеринарния си лекар за съвет.

Ваксините имат за цел да помогнат на котката ви да остане здрава и щастлива – затова е най-добре да ги направите възможно най-скоро. Както винаги, ако имате някакви притеснения относно нейното здраве, включително от какви ваксинации може да се нуждае, запишете си час, за да обсъдите тези въпроси с ветеринарния си лекар.